
Asus VivoBook 14 M1407KA-LY112WS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 512GB SSD/ Windows 11)
$796.29 • Out Of Stock • By Asus
Asus VivoBook 14 M1407KA-LY112WS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 512GB SSD/ Windows 11) price in United States starts from $796.29.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$796.29
Search
Features
- AMD Ryzen AI 7 350
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus VivoBook 14 M1407KA-LY112WS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 1… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.46 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
Performance
- AMD Ryzen AI 7 350
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus VivoBook 14 M1407KA-LY112WS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 512GB SSD/ Windows 11) vs HP OmniBook 7 Aero 13-bg1456AU Next Gen AI Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Asus VivoBook 14 M1407KA-LY112WS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 1… Full Specs
General
| Series | Vivobook 14 |
| Model | M1407KA-LY112WS |
| Utility | Business |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 315.2 x 223.4 x 17.9 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-level Panel |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) || 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 5Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard || With Copilot key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | with Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 7 |
| Model | 350 |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 42 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC Adapter |
Extra
| Included Software | MyASUS , Office Home 2024 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










