
Asus VivoBook 14 X1404VA-NK1186WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$685.63 • Out Of Stock • By Asus
Asus VivoBook 14 X1404VA-NK1186WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $685.63.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$685.63
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus VivoBook 14 X1404VA-NK1186WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus VivoBook 14 X1404VA-NK1186WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Lite AL15-52H Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-050US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics RTX5080) vs Lenovo Legion Pro 7i 83F50014US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080)
Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics) vs Apple MacBook Air 13 Z1G50005W 2024 Laptop (Apple M3/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS)Asus VivoBook 14 X1404VA-NK1186WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16… Full Specs
General
| Series | Vivobook 14 |
| Model | X1404VA-NK1186WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED Backlit |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits, 45% NTSC color gamut, display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










