





Asus Zenbook 14X OLED 2023 M5401QA-KM541WS Laptop (Ryzen 5 5600H / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$761.69 • View Prices • By Asus
Asus Zenbook 14X OLED 2023 M5401QA-KM541WS Laptop (Ryzen 5 5600H / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $761.69.
- Share
$761.69
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5600H
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB LPDDR4X RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Zenbook 14X OLED 2023 M5401QA-KM541WS Laptop (Ryzen 5 560… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 15.9 mmSlim
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5600H
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 16 GB LPDDR4X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 63 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus Zenbook 14X OLED 2023 M5401QA-KM541WS Laptop (Ryzen 5 560… Price History
You can check the price history of Asus Zenbook 14X OLED 2023 M5401QA-KM541WS Laptop (Ryzen 5 5600H / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $72,894. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Zenbook 14X OLED 2023 M5401QA-KM541WS Laptop (Ryzen 5 5600H / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP Victus 15-fb3009AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Asus Zenbook 14X OLED 2023 M5401QA-KM541WS Laptop (Ryzen 5 5600H / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Travel Lite TL14-42M 14 Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus Zenbook 14X OLED 2023 M5401QA-KM541WS Laptop (Ryzen 5 5600H / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook S16 S3607CA-SH071WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)Asus Zenbook 14X OLED 2023 M5401QA-KM541WS Laptop (Ryzen 5 560… Full Specs
General
| Series | Zenbook 14X OLED |
| Model | UM5401QA-KM541WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 311.2 x 221.1 x 15.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED, |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 550nits HDR peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut, 1, 000, 000:1, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500, 1.07 billion colors, PANTONE Validated, Glossy display, 70% less harmful blue light, SGS Eye Care Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | harman/kardon (Premium) |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 5600H |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 5600H |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 63 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 100W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Office Home and Student 2021 included |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















