
Chuwi LapBook 14.1 Air Laptop (Intel Apollo Lake N3450/ 8GB/ 128GB eMMC/ Win10)
$252.11 • Out Of Stock • By Chuwi
Chuwi LapBook 14.1 Air Laptop (Intel Apollo Lake N3450/ 8GB/ 128GB eMMC/ Win10) price in United States starts from $252.11.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$252.11
Search
Features
- Intel Apollo Lake N3450
- Quad Core
- 8 GB DDR3L RAM
- 128 GB Hard Disk
- Intel HD Graphics Gen 9
- 14.1 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows OS
- Backlit Keyboard
OUT OF STOCK
Chuwi LapBook 14.1 Air Laptop (Intel Apollo Lake N3450/ 8GB/ 1… Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: Windows
Display
- 14.1 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBest
- ~ 156 PPIHigh
Performance
- Intel Apollo Lake N3450
- 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.2 GHz) Cores
- Quad Core
- Intel HD Graphics Gen 9 Graphics
- 8 GB DDR3L RAMLargest
- 128 GB HDDLarge
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 1 x USB 3.0
- 2 MP Camera
- Backlit Keyboard, Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)Chuwi LapBook 14.1 Air Laptop (Intel Apollo Lake N3450/ 8GB/ 1… Full Specs
General
| Model | LapBook Air |
| OS | Windows 10 |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14.1 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 156 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/ac/b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No Optical Drive |
Processor
| Processor | Intel Apollo Lake N3450 |
| Speed | 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core |
| Brand | Intel |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics Gen 9 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR3L |
| Hard Disk Capacity | 128 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










