




Dell Inspiron 3520 15 Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$572.99 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 3520 15 Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $572.99.
- Share
$572.99
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 3520 15 Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- Thickness: 18.7 mmAverage
- 1.65 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- 2 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Dell Inspiron 3520 15 Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD… Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 3520 15 Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $54,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)Dell Inspiron 3520 15 Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD… Full Specs
General
| Country of Origin | United States |
| Series | Inspiron 3520 |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.3 x 235.4 x 18.7 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits Brightness, Narrow Border |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HD Camera |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 W x 2 Stereo speakers |
| Sound | Waves Maxx Audio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i3 1115G4 |
| Speed | 2 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1115G4 |
| Generation | 11th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














