




Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$398.87 • Out Of Stock • By Dell
Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 12th Gen Intel Core i5 1235U with 8 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 41 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Card Reader, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$398.87
Search
Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $398.87. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/… Specs
Group: $300 to $500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 21.08 mmThick
- 1.66 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh BatteryGood
Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus VivoBook S 14 OLED K3402ZA-DB74 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/… Full Specs
General
| Series | Inspiron 3520 |
| Model | i3520-5117BLK-PUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home S (64-bit) |
| Dimensions | 358.39 x 234.95 x 21.08 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wifi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 2 x USB 3.2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh Battery |
| Adapter Type | 65 Watt AC Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













