


Dell Inspiron 3530 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
$524.07 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 3530 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $524.07.
- Share
$524.07
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i3 1305U
- 5 Cores (1P + 4E), 6 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 3530 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB SSD… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- Thickness: 21 mmThick
- 1.65 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
Performance
- 13th Gen Intel Core i3 1305U
- 1 x (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 5 Cores (1P + 4E), 6 Threads
- 10 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Dell Inspiron 3530 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB SSD… Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 3530 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $49,792. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 3530 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs HP 15s-fq5330TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)Dell Inspiron 3530 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB SSD… Full Specs
General
| Series | Inspiron 3530 |
| Model | nspiron 3530 |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358 x 235 x 21 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 250 nits , 250 nits Narrow Border |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel 6 2x2 (Gig+ , Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Waves Maxx Audio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i3 1305U |
| Speed | 1 x (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 5 Cores (1P + 4E), 6 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1305U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












