

Dell Inspiron 5430 IN5430FR0KC001ORS1 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$623.14 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 5430 IN5430FR0KC001ORS1 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $623.14.
- Share
$623.14
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 5430 IN5430FR0KC001ORS1 Laptop (13th Gen Core i5… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1.59 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh, 4 Cell BatteryGood
Dell Inspiron 5430 IN5430FR0KC001ORS1 Laptop (13th Gen Core i5… Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 5430 IN5430FR0KC001ORS1 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $59,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 5430 IN5430FR0KC001ORS1 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell Inspiron 5430 IN5430YXVW9M01ORS1 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)Dell Inspiron 5430 IN5430FR0KC001ORS1 Laptop (13th Gen Core i5… Full Specs
General
| Series | Inspiron 5430 |
| Model | IN5430FR0KC001ORS1 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 54 Wh, 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop,Adaptor, Power Cable, User Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











