





Dell Latitude 3420 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Pro)
$681.24 • Out Of Stock • By Dell
Dell Latitude 3420 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Pro) price in United States starts from $681.24.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$681.24
Search
Variants
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
OUT OF STOCK
Dell Latitude 3420 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB 256GB S… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.6 mmSlim
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDD, 256 GB SSDSmallest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Acer Nitro V 15 ANV15-52-73D8 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050)
HP 17-cn2099nr Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)Dell Latitude 3420 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB 256GB S… Full Specs
General
| Series | Latitude |
| Model | Latitude 3420 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 326 x 226 x 17.6 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11ax |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single Pointing Non-Backlit Keyboard, English International |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual-array Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers With Realtek Audio Controller |
| Sound | 2W x 2 |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop & Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















