
Dell Vostro 3420 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$587.68 • View Prices • By Dell
Dell Vostro 3420 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $587.68.
- Share
$587.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1080 x 1920 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Vostro 3420 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1.48 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1080 x 1920 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Dell Vostro 3420 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Price History
You can check the price history of Dell Vostro 3420 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $55,468. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M0004AUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15 B0FVLHL87M Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)Dell Vostro 3420 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Series | Dell Vostro |
| Model | Vostro 3420 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.48 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11ax |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | MicroSD 3.0 Card Slot |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single Pointing Non-Backlit Keyboard, English International |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual-array Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers With Realtek Audio Controller |
| Sound | 2W x 2 |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop & Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










