


Dell Latitude 5400 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro)
$972.21 • Out Of Stock • By Dell
Dell Latitude 5400 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro) price in United States starts from $972.21.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$972.21
Search
Variants
Features
- 8th Gen Intel Core i5 8365U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Latitude 5400 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Wi… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 25 mmThick
- 1.54 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen Intel Core i5 8365U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 1.6 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Latitude 5400 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro) vs HP 255 G10 B1FW9PT Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell Latitude 5400 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ008EIN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion 5i 83LY0000US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11)Dell Latitude 5400 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Wi… Full Specs
General
| Series | Latitude |
| Model | Latitude 5400 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 322 x 215 x 25 mm |
| Weight | 1.54 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 8365U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 1.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 8365U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












