



Dell Latitude 5410 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro)
$1,060.39 • Out Of Stock • By Dell
Dell Latitude 5410 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro) price in United States starts from $1,060.39.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,060.39
Search
Variants
Features
- 10th Gen Intel Core i5 10210U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Dell Latitude 5410 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ W… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 20 mmAverage
- 1.5 kgLight
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 157 PPIAverage
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 10210U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Latitude 5410 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro) vs Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX00F7IN Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Dell Latitude 5410 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ W… Full Specs
General
| Series | Latitude |
| Model | 5410 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 323 x 216 x 20 mm |
| Weight | 1.5 kg |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 10210U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 10210U |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













