
Dell Latitude 7455 AI Laptop (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Windows 11 Home)
$1,686.76 • Coming Soon • By Dell
Dell Latitude 7455 AI Laptop (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Windows 11 Home) price in United States starts from $1,686.76.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Dell Latitude 7455 AI Laptop (Snapdrag… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Dell Latitude 7455 AI Laptop (Snapdrag… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100
- 12 Cores
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 14 inches, 2560 x 1600 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Dell Latitude 7455 AI Laptop (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB … Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 16.9 mmAverage
- 1.44 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 216 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100
- 12 x Cores
- 12 Cores
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Asus ExpertBook P5 P5440FA-XS51 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)Dell Latitude 7455 AI Laptop (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB … Full Specs
General
| Series | Latitude 7455 AI |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 314 x 223.75 x 16.9 mm |
| Weight | 1.44 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 216 PPI |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 400 nit, 100% sRGB, Low Blue Light |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Qualcomm FastConnect 7800 Wi-Fi 7 WCN7851, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 USB 4 Type-C ports with DisplayPort 2.1 and Power Delivery, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Keyboard with Copilot key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Gesture-enabled Precision Clickpad |
| Inbuilt Microphone | 4 x Microphones |
| Speakers | Stereo speakers with Qualcomm Aqstic Speaker Max technology, |
| Sound | Woofer 2W x 2 and Tweeter 2W x 2 |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100 |
| Speed | 12 x Cores |
| Cores | 12 Cores |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X Elite |
| Model | X1E-80-100 |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8448 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 54 Wh, 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











