




Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$499 • Out Of Stock • By Dell
Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 12th Gen Intel Core i3 1215U with 16 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel UHD Graphics. Notable features include Anti-Glare Display, Ethernet, Card Reader, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$499
Search
Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $499. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Wi… Specs
Group: $400 to $600
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 22.47 mmThick
- 1.66 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- Inbuilt Microphone
Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Wi… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Wi… Full Specs
General
| Series | Vostro |
| Model | 3520 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 358.5 x 235.56 x 22.47 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11ac 1x1 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | SD 3.0 Card Slot |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | English Non-Backlit Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Single Integrated Microphone |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















