


Dell Vostro 3401 Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 256GB SSD/ Win10 Home)
$376.73 • Out Of Stock • By Dell
Dell Vostro 3401 Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 256GB SSD/ Win10 Home) price in United States starts from $376.73.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$376.73
Search
Variants
Features
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- Dual Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Vostro 3401 Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 256GB SSD/ Win… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 20 mmThick
- 1.58 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-934N Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)Dell Vostro 3401 Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 256GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Series | Vostro |
| Model | Vostro 3401 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 329 x 240 x 20 mm |
| Weight | 1.58 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | English International Non , No |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Waves Maxx Audio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 1005G1 |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1005G1 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2019 |
| Sales Package | Laptop, Battery, Adapter, Cables and User Manuals |
| Other Features | Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












