



Dell Vostro 3401 Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home)
$332.72 • Out Of Stock • By Dell
Dell Vostro 3401 Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) price in United States starts from $332.72.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$332.72
Search
Variants
Features
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- Dual Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Vostro 3401 Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 20 mmThickest
- 1.64 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Asus ROG Strix G16 G615LM-DS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83NX0000US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Dell Vostro 3401 Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) Full Specs
General
| Series | Vostro |
| Model | Vostro 3401 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 240 x 329 x 20 mm |
| Weight | 1.64 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HD LED Backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | English International Non , No |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Sound | Waves Maxx Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 1005G1 |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1005G1 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2019 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













