



Dell Vostro 3568 Notebook (7th Gen Ci3/ 4GB/ 1TB/ Linux)
$315.53 • Out Of Stock • By Dell
Dell Vostro 3568 Notebook (7th Gen Ci3/ 4GB/ 1TB/ Linux) price in United States starts from $315.53.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$315.53
Search
Features
- 7th Gen Intel Core i3 7020U
- Dual Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Integrated HD 620
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Linux OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Vostro 3568 Notebook (7th Gen Ci3/ 4GB/ 1TB/ Linux) Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- OS: Linux
- Utility: Performance
- Thickness: 23.6 mmThick
- 2.18 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 100 PPILowest
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen Intel Core i3 7020U
- 2 x 2.3 GHz Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 3 MB Cache
- Intel Integrated HD 620 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 2 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF A15 FA507RM-ES73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Dell Vostro 3568 Notebook (7th Gen Ci3/ 4GB/ 1TB/ Linux) Full Specs
General
| Series | Vostro 15 3000 |
| Model | 3568 |
| Utility | Performance |
| OS | Linux |
| Dimensions | 380 x 260 x 23.6 mm |
| Weight | 2.18 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | HD LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000 Mbps |
| WiFi | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard English Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Speakers with Waves MaxxAudio Pro |
| Optical Drive | Yes |
| Optical Drive Speed | 8x |
Processor
| Processor | 7th Gen Intel Core i3 7020U |
| Speed | 2 x 2.3 GHz Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 7020U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated HD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













