

Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$2,121.67 • Out Of Stock • By Gigabyte
Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States starts from $2,121.67.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,121.67
Search
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5070
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop (Intel Core… Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 29.9 mmThick
- 2.5 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0005VIN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs HP Omen 16-an0012TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5070 Graph)
Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graphics RTX 5060)
Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Lenovo Legion Pro 5 16AFR10 83F20037IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX / 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop (Intel Core… Full Specs
General
| Series | Aorus Master 16 |
| Model | BWHC3INC64SH |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 357 x 254 x 29.9 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | 1 x MicroSD (UHS-II) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 3-zone RGB , Up to 1.7mm Key-travel (Support N-Key), Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Microphone |
| Speakers | 4x 2W speakers |
| Sound | Smart Amp Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











