

Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graph)
$3,552.29 • View Prices • By Gigabyte
Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graph) price in United States starts from $3,552.29.
- Share
$3,552.29
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
RTX 5070 Ti$2,611.95
RTX5080$3,552.29
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 5080
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop (Intel Cor… Specs
Group: $312,500 to $387,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 29.9 mmThick
- 2.5 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5080 GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh BatteryGood
Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop (Intel Cor… Price History
You can check the price history of Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graph) below. The current price is $339,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP 17-cn2099nr Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop (Intel Cor… Full Specs
General
| Series | AORUS MASTER 16 |
| Model | BYHC5INE65SH |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 357 x 254 x 29.9 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | LAN: 1G |
| WiFi | 7 (802.11be 2x2) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | 1 x MicroSD (UHS-II) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 3-zone RGB , Up to 1.7mm Key-travel (Support N-Key), Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Microphone |
| Speakers | 4x 2W speakers |
| Sound | Smart Amp Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Dedicated Memory | GDDR7 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
Battery
| Battery | 99 Wh Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











