





Gigabyte AORUS MASTER 16 BYHC5USE64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics)
$3,049.99 • View Prices • By Gigabyte
Gigabyte AORUS MASTER 16 BYHC5USE64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 275HX with 32 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches OLED display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU with 16 GB VRAM. It has a 99 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Thunderbolt, Ethernet and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Gigabyte AORUS MASTER 16 BYHC5USE64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics) price in United States is $3,049.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 5080
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Gigabyte AORUS MASTER 16 BYHC5USE64SH Gaming Laptop (Intel Cor… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use
- Thickness: 30.48 mmThick
- 2.49 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5080 GraphicsLarge
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh BatteryGood
Gigabyte AORUS MASTER 16 BYHC5USE64SH Gaming Laptop (Intel Cor… Prices
5% (price increased by $161 in one month)
Gigabyte AORUS MASTER 16 BYHC5USE64SH Gaming Laptop (Intel Cor… Price History
You can check the price history of Gigabyte AORUS MASTER 16 BYHC5USE64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics) below. The current price is $3,049.99. Over the past month, there has been a increase of $161 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo V15 G4 83CC002EUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512 GB SSD/ Win 11) vs Lenovo V15 G4 IRU 83CC0053IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 6GB Graphics) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000CF Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 2TB SSD/ macOS)Gigabyte AORUS MASTER 16 BYHC5USE64SH Gaming Laptop (Intel Cor… Full Specs
General
| Series | AORUS MASTER 16 |
| Model | BYHC5USE64SH |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.14 x 254 x 30.48 mm |
| Weight | 2.49 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3, VESA DisplayHDR True Black 500, Pantone Validated, Dolby Vision, NVIDIA Advanced Optimus, G-SYNC |
Connectivity
| Ethernet | 1 x 2.5G LAN Port |
| WiFi | WIFI 7 (802.11be 2x2) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 5 (DisplayPort v2.1, Power Delivery 3.0, USB4), 1 x Thunderbolt 4 (DisplayPort v1.4, Power Delivery 3.0, USB4) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Other Ports | 1 x Mic/Headphone Combo Jack |
Input
| Camera | FHD (1080p) IR Webcam |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 4 x 2W Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Dedicated Memory | GDDR7 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99 Wh Battery |
| Adapter Type | 330W AC Adapter, 100W PD |
| Battery Details | Li Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















