





Gigabyte G5 KF5-H3IN353KH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$1,722.12 • View Prices • By Gigabyte
Gigabyte G5 KF5-H3IN353KH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,722.12.
- Share
$1,722.12
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
6GB Graphics$790.55
8GB Graphics$1,722.12
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
Gigabyte G5 KF5-H3IN353KH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16G… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 22.7 mmThick
- 2.08 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 147 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Display Port
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh BatteryGood
Gigabyte G5 KF5-H3IN353KH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16G… Price History
You can check the price history of Gigabyte G5 KF5-H3IN353KH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) below. The current price is $159,000. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
HP 17-cn2099nr Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)Gigabyte G5 KF5-H3IN353KH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16G… Full Specs
General
| Series | G Series |
| Model | G5 KF5-H3IN353KH |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.5 x 238 x 22.7 mm |
| Weight | 2.08 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 147 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Brightness: 250 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Display Port | 1x Mini Display Port 1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p |
| Keyboard | Multi Languages 15 Color Illuminated Full Size Keyboard With Numeric Pad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Microphone |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Sound | DTS:X Ultra Audio Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 54 Wh Battery |
| Adapter Type | 150W |
| Battery Details | Lithium-Ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Quick Start Guide, Warranty Card, Power Cord, Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















