





Gigabyte G6X 9MG-42IN853SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ RTX4050 6GB Graph)
$1,050.2 • Out Of Stock • By Gigabyte
Gigabyte G6X 9MG-42IN853SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ RTX4050 6GB Graph) price in United States starts from $1,050.2.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,050.2
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13650HX
- 14 Cores (6P + 8E)
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
Gigabyte G6X 9MG-42IN853SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 25.1 mmThick
- 2.5 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 189 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13650HX
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E)
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 73 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Alienware M18 R2 AWM18R-7586BLK-PUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)Gigabyte G6X 9MG-42IN853SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16… Full Specs
General
| Series | G6X |
| Model | 9MG-42IN853SH |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 361 x 259 x 25.1 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 1-zone RGB Backlit Keyboard, Up to 1.5mm Key-travel (15 colors, with 10-key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Build-in array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | 2x 2W Speaker, Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13650HX |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E) |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13650HX |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 73 Wh Battery |
| Adapter Type | 180W AC Adapter, 100W PD |
| Battery Details | Lithium-Ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















