

HP 14-ep0343TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$515.54 • View Prices • By HP
HP 14-ep0343TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $515.54.
- Share
$515.54
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 14-ep0343TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
HP 14-ep0343TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11… Price History
You can check the price history of HP 14-ep0343TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $48,590. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 14-ep0343TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Dell 15 DB15250 Laptop (Intel Core 3 100U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP 14-ep0343TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP 14-ep0343TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 14-ep0341TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2026 Z1L2000KL Laptop (Apple M5/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU) vs Apple MacBook Air 13 2026 Z1L6000RP Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU)
Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)HP 14-ep0343TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11… Full Specs
General
| Model | 14-ep0343TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Brightness: 250 nits, Color Gamut: 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD |
| Keyboard | Full-size, soft grey keyboard with numeric keypad |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i3 1315U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1315U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











