




HP 15-fd0173wm BK1T3UA#ABA Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$624.95 • View Prices • By HP
HP 15-fd0173wm BK1T3UA#ABA Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 12th Gen Intel Core i7 1255U with 8 GB RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a up to 9.5 hours of battery backup. Notable features include Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
HP 15-fd0173wm BK1T3UA#ABA Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $624.95. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i7 1255U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB RAM
- 512 GB SSD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 15-fd0173wm BK1T3UA#ABA Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512G… Specs
Group: $500 to $700
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.54 mmAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPILowest
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 1255U
- 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 8 GB RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
HP 15-fd0173wm BK1T3UA#ABA Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512G… Prices
28% (price increased by $173 in one month)
HP 15-fd0173wm BK1T3UA#ABA Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512G… Price History
You can check the price history of HP 15-fd0173wm BK1T3UA#ABA Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $624.95. Over the past month, there has been a increase of $173 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo IdeaPad Slim 1 82VG009MIN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Go 14 SFG14-41 NX.KG3SI.006 Laptop (AMD Ryzen 5 7430U / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)HP 15-fd0173wm BK1T3UA#ABA Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512G… Full Specs
General
| Model | 15-fd0173wm |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.92 x 235.97 x 18.54 mm |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wifi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 1255U |
| Speed | 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1255U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 9.5 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















