
HP 240-F6Q29PA G1 Notebook (3rd Gen Ci3/ 2GB/ 500GB/ Free DOS)
$285.94 • Out Of Stock • By HP
HP 240-F6Q29PA G1 Notebook (3rd Gen Ci3/ 2GB/ 500GB/ Free DOS) price in United States starts from $285.94.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$285.94
Search
Features
- 3rd Gen Intel Core i3 3110M
- Dual Core, 4 Threads
- 2 GB DDR3 RAM
- 500 GB Hard Disk
- Intel HD Graphics 4000
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- DOS OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 240-F6Q29PA G1 Notebook (3rd Gen Ci3/ 2GB/ 500GB/ Free DOS) Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 35.5 mmThick
- 2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILowest
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 3rd Gen Intel Core i3 3110M
- 2 x (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 3 MB Cache
- Intel HD Graphics 4000 Graphics
- 2 GB DDR3 RAMSmall
- 500 GB HDDLarge
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad P16v Gen 1 21FE0028US Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX A1000)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs MSI Katana 15 HX B14WGK-016US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)HP 240-F6Q29PA G1 Notebook (3rd Gen Ci3/ 2GB/ 500GB/ Free DOS) Full Specs
General
| Model | F6Q29PA |
| Utility | Everyday Use |
| OS | DOS |
| Dimensions | 342 x 231 x 35.5 mm |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty with Accidental Damage Protection (ADP) |
Display
| Type | HD LED Backlit with Anti-glare Display |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Realtek Ethernet (10/100/1000) |
| WiFi | Ralink IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Security Lock Slot |
Input
| Camera | HD Webcam |
| Keyboard | Full-sized Keyboard |
| Touchpad | Touchpad with Multi-touch Gesture Support with 2-piece Pick Button with Left and Right Click Functions |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Altec Lansing Stereo Speaker |
| Sound | HD Audio Support |
| Optical Drive | SuperMulti DVD RW Drive with Dual Layer Support |
Processor
| Processor | 3rd Gen Intel Core i3 3110M |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 3110M |
| Generation | 3rd Gen |
| Chipset | Mobile HM75 Express |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics 4000 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 2 GB DDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 8 GB |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 3 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










