



HP 440 G8 364C0PA Notebook (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro)
$934.25 • View Prices • By HP
HP 440 G8 364C0PA Notebook (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro) price in United States starts from $934.25.
- Share
$934.25
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 3 Year Warranty
HP 440 G8 364C0PA Notebook (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ … Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- 3 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILowest
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
HP 440 G8 364C0PA Notebook (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ … Price History
You can check the price history of HP 440 G8 364C0PA Notebook (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro) below. The current price is $88,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HP 440 G8 364C0PA Notebook (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ … Full Specs
General
| Series | Probook |
| Model | 440 G8, ProBook 440 G8 |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Warranty | Warranty (Including 1st Year Accidental Damage Protection) |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel® AX201 Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5 combo, non-vPro® |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 5 hours |
Extra
| Sales Package | 1) Laptop 2) Charger 3) Warranty Card 4) Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













