




HP Elitebook 830 G7 (1D0F1UT) Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB SSD/ Win 10)
$1,733.18 • Out Of Stock • By HP
HP Elitebook 830 G7 (1D0F1UT) Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB SSD/ Win 10) price in United States starts from $1,733.18.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,733.18
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i7 10510U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- Intel UHD 620
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Elitebook 830 G7 (1D0F1UT) Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 1… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 10
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.23 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 166 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i7 10510U
- 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel UHD 620 Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP Elitebook 830 G7 (1D0F1UT) Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 1… Full Specs
General
| Model | 830 G7 (1D0F1UT) |
| OS | Windows 10 Professional (64-bit) |
| Dimensions | 307.8 x 204.6 x 17.9 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Multi Array Microphone |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i7 10510U |
| Speed | 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 10510U |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














