


HP Envy x360 15-fe0027TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$829.65 • View Prices • By HP
HP Envy x360 15-fe0027TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $829.65.
- Share
$829.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Envy x360 15-fe0027TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.4 mmAverage
- 2.14 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Touch Screen
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 55 Wh, 4 Cell BatteryGood
HP Envy x360 15-fe0027TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB… Price History
You can check the price history of HP Envy x360 15-fe0027TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $79,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Envy x360 15-fe0027TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP Envy x360 15-fh0032AU Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP Envy x360 15-fe0027TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP Envy x360 15-fe0028TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21R1002SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 255U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)HP Envy x360 15-fe0027TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB… Full Specs
General
| Series | Envy x360 |
| Model | 15-fe0027TU |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357 x 236 x 18.4 mm |
| Weight | 2.14 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | edge-to-edge glass, micro-edge, Brightness: 250 nits, Color Gamut: 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | 1 multi-format SD media card reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera, 5 MP |
| Keyboard | Full-size, backlit, nightfall black opaque keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 55 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C power adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












