


HP G4-1303AU Notebook (APU Dual Core A4/ 2GB/ 500GB/ Free DOS) (D7Z60PC)
$199.1 • Out Of Stock • By HP
HP G4-1303AU Notebook (APU Dual Core A4/ 2GB/ 500GB/ Free DOS) (D7Z60PC) price in United States starts from $199.1.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199.1
Search
Features
- AMD APU Dual Core 3330MX
- Dual Core
- 2 GB DDR3 RAM
- 500 GB Hard Disk
- AMD Radeon HD 6480G Graphics
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- DOS OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP G4-1303AU Notebook (APU Dual Core A4/ 2GB/ 500GB/ Free DOS)… Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 35.56 mmThick
- 2.1 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- AMD APU Dual Core 3330MX
- 2 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores
- Dual Core
- 2 MB Cache
- AMD Radeon HD 6480G Graphics Graphics
- 2 GB DDR3 RAMSmall
- 500 GB HDDLarge
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Strix G615JH-DS54 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)HP G4-1303AU Notebook (APU Dual Core A4/ 2GB/ 500GB/ Free DOS)… Full Specs
General
| Model | D7Z60PC |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Free DOS |
| Dimensions | 341.12 x 230.88 x 35.56 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Display
| Type | HD Widescreen BrightView LED Display |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | 1/10/2000 |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size Textured Pocket Keyboard |
| Touchpad | Touchpad with Multi-Touch Gesture Support (Pinch and Scroll) |
| Inbuilt Microphone | Single Digital Microphone |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Sound | HD Audio, Altec Lansing Stereo Speakers |
| Optical Drive | SuperMulti DVD RW Drive with Dual Layer Support |
| Optical Drive Speed | 8x |
Processor
| Processor | AMD APU Dual Core 3330MX |
| CPU Score | 13 out of 100 |
| Speed | 2 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core |
| Cache | 2 MB |
| Brand | AMD |
| Series | APU Dual Core |
| Model | 3330MX |
| Chipset | A60M |
Graphics
| GPU | AMD Radeon HD 6480G Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 2 GB DDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 8 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 3 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












