




HP Omen 16-wf0052TX Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
$1,330.59 • View Prices • By HP
HP Omen 16-wf0052TX Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) price in United States starts from $1,330.59.
- Share
$1,330.59
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13500HX
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16.1 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Omen 16-wf0052TX Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 23.9 mmThick
- 2.32 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16.1 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 182 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13500HX
- 6 x (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 83 Wh, 6 Cell BatteryGood
HP Omen 16-wf0052TX Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512… Price History
You can check the price history of HP Omen 16-wf0052TX Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) below. The current price is $128,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Omen 16-wf0052TX Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs HP Victus 15-fb3118AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7445H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF A15 FA507RM-ES73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)HP Omen 16-wf0052TX Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512… Full Specs
General
| Series | OMEN |
| Model | 16-wf0052TX |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 369 x 259.4 x 23.9 mm |
| Weight | 2.32 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16.1 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 182 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | micro-edge, anti-glare, Low Blue Lght, Brightness: 300 nits, Color Gamut: 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with Numeric Keypad and 26 Key Rollover Anti-Ghosting Key technology, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13500HX |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13500HX |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 83 Wh, 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 280 W Smart AC power adapter |
| Battery Details | Li-ion polymer |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














