


HP Pavilion 14-dv1000TU Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$498.66 • Out Of Stock • By HP
HP Pavilion 14-dv1000TU Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $498.66.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$498.66
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1155G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Pavilion 14-dv1000TU Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB S… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows
- Utility: Performance
- Thickness: 17 mmSlim
- 1.41 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1155G7
- 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion 14-dv1000TU Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP Pavilion 14-dv2014TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)HP Pavilion 14-dv1000TU Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB S… Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | 14-dv1000TU, 14-dv1000TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home, Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 325 x 216.6 x 17 mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD, IPS, micro-edge, BrightView (250 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 157 ppi) |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, backlit, Natural Silver keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Audio by B&O |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1155G7 |
| Speed | 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1155G7 |
| Generation | 11th Gen |
| Process Node | 10nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated Memory | DDR4 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2019, HP Documentation, HP BIOS recovery, HP Smart |
| Sales Package | Laptop, battery, Power adapter, warranty document, user guide, USB Ethernet adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












