



HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop (Ryzen 5 5625U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$602.33 • Out Of Stock • By HP
HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop (Ryzen 5 5625U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $602.33.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$602.33
Search
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5625U
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop (Ryzen 5 5625U/ 16GB/ 512GB SSD… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17 mmSlim
- 1.41 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5625U
- 6 x (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 43 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop (Ryzen 5 5625U/ 16GB/ 512GB SSD… Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | 14-ec1005AU |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 325 x 216 x 17 mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, Natural Silver Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision Touchpad Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual Speakers |
| Sound | HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 5625U |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 5625U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 43 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Details | 43 Wh Li-ion polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













