





HP Pavilion 15-ec1048AX Gaming Laptop (Ryzen 5/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph)
$694.7 • Out Of Stock • By HP
HP Pavilion 15-ec1048AX Gaming Laptop (Ryzen 5/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $694.7.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$694.7
Search
Features
- 4th Gen AMD Ryzen 5 4600H
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 256 GB SSD
- 4 GB NVIDIA Geforce GTX 1650
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
OUT OF STOCK
HP Pavilion 15-ec1048AX Gaming Laptop (Ryzen 5/ 8GB/ 1TB 256GB… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 23.5 mmThick
- 2.19 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 4th Gen AMD Ryzen 5 4600H
- 6 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1650 GraphicsAverage
- 8 GB DDR4 RAMSmall
- 1 TB HDD, 256 GB SSDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 52.5 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion 15-ec1048AX Gaming Laptop (Ryzen 5/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) vs HP Victus 15-fb3009AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS33 Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ001GUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)HP Pavilion 15-ec1048AX Gaming Laptop (Ryzen 5/ 8GB/ 1TB 256GB… Full Specs
General
| Series | Pavilion Gaming |
| Model | 15-ec1048AX |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 257 x 23.5 mm |
| Weight | 2.19 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | WLED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD WLED Backlit IPS Micro-edge Display (250 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 144 Hz Refresh Rate) |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX 200 (2x2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size Island-style Ultra Violet with Numeric Keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support (Precision Touchpad Support) |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 4th Gen AMD Ryzen 5 4600H |
| Speed | 6 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 4600H |
| Generation | 4th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce GTX 1650 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 7200 RPM |
Battery
| Battery | 52.5 Wh, 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | HP Documentation, HP e-service, HP BIOS Recovery, HP Smart, HP Jumpstarts, HP Audio Switch, HP Audio Boost, HP Support Assistant, HP SSRM, Dropbox |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 52.5 WHr Li-ion Polymer Battery with Fast Charge Support, MU-MIMO Supported, Miracast Compatible |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















