




HP Pavilion 15-ec1512AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 4800H/ 16GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph)
$814.77 • View Prices • By HP
HP Pavilion 15-ec1512AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 4800H/ 16GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $814.77.
- Share
$814.77
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 4th Gen AMD Ryzen 7 4800H
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 256 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce 1650Ti
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
HP Pavilion 15-ec1512AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 4800H/ 16GB… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 23.5 mmThick
- 2.19 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 4th Gen AMD Ryzen 7 4800H
- 8 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 8 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce 1650Ti GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDD, 256 GB SSDSmallest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 52.5 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP Pavilion 15-ec1512AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 4800H/ 16GB… Price History
You can check the price history of HP Pavilion 15-ec1512AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 4800H/ 16GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) below. The current price is $77,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion 15-ec1512AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 4800H/ 16GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) vs HP Victus 16-s0089AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1H7000RY Laptop (Apple M4/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)HP Pavilion 15-ec1512AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 4800H/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Pavilion Gaming |
| Model | 15-EC1512AX |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 257 x 23.5 mm |
| Weight | 2.19 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | WLED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD WLED Backlit Micro-edge IPS Display (144 Hz Refresh Rate, Brightness: 250 nits, 141 PPI, Color Gamut: 45% NTSC) |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-F |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDxC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, Ultra Violet Backlit, Shadow Black Keyboard with Numeric Keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Audio by B&O |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 4th Gen AMD Ryzen 7 4800H |
| Speed | 8 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 4800H |
| Generation | 4th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce 1650Ti |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 7200 RPM |
Battery
| Battery | 52.5 Wh, 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office 2019 Home and Student, HP Documentation, HP e-service, HP BIOS Recovery, HP SSRM, HP Smart, HP Jumpstarts, Dropbox, HP Audio Switch, HP Audio Boost |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 52.5 Wh Li-ion Polymer Battery Supports Fast Charge, MU-MIMO Supported, Miracast Compatible, Advanced Thermal Management, Micro-edge Display <7mm, OMEN Command Center |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














