



HP Pavilion 15-ec2150AX Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
$639.44 • Out Of Stock • By HP
HP Pavilion 15-ec2150AX Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $639.44.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$639.44
Search
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5600H
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce GTX 1650
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Pavilion 15-ec2150AX Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use
- Thickness: 23.5 mmThick
- 2.93 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5600H
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 GraphicsAverage
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)HP Pavilion 15-ec2150AX Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/… Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | Pavilion 15-ec2150AX |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 257 x 23.5 mm |
| Weight | 2.93 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS Screen |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro-edge, Anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Card Reader | Multi-format SD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, Ultra Violet Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Sound | HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 5600H |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 5600H |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 150W Smart AC Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













