




HP Pavilion 15-eg3017TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
$786.49 • View Prices • By HP
HP Pavilion 15-eg3017TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $786.49.
- Share
$786.49
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Pavilion 15-eg3017TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SS… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.74 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP Pavilion 15-eg3017TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SS… Price History
You can check the price history of HP Pavilion 15-eg3017TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $74,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion 15-eg3017TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0552TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
HP 17-cn2099nr Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP Pavilion 15-eg3017TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SS… Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | 15-eg3017TU, Pavilion |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360.2 x 234 x 17.9 mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek 6 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera |
| Keyboard | Full-size, backlit, Natural Silver keyboard with numeric keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Audio by B&O |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














