
Huawei Qingyun L540 Laptop (Kirin 9006C/ 8 GB RAM/ 256 GB SSD/ Kirin OS)
$736.51 • Out Of Stock • By Huawei
Huawei Qingyun L540 Laptop (Kirin 9006C/ 8 GB RAM/ 256 GB SSD/ Kirin OS) price in United States starts from $736.51.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$736.51
Search
Features
- Kirin 9006C
- 8 GB RAM
- 256 GB SSD
- 14 inches, 2160 x 1440 pixels
- Linux OS
OUT OF STOCK
Huawei Qingyun L540 Laptop (Kirin 9006C/ 8 GB RAM/ 256 GB SSD/… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Linux
- Utility: Everyday Use
Display
- 14 inchesSmall
- 2160 x 1440 pixelsGood
- ~ 185 PPIHigh
Performance
- Kirin 9006C
- 3.13 GHz Cores
- 8 GB RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN)
- WiFi
- 1 x USB Type-C
Battery
- 56 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 16 Z1FT000CV 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Z1FT000G1 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS)Huawei Qingyun L540 Laptop (Kirin 9006C/ 8 GB RAM/ 256 GB SSD/… Full Specs
General
| Model | Qingyun L540 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Linux Kirin OS |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2160 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 185 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Touchpad | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Kirin 9006C |
| Speed | 3.13 GHz Cores |
| Brand | Kirin |
| Model | 9006C |
| Process Node | 5 nm |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 56 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W Charger |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










