

iBall Excelance CompBook Laptop (AQC/ 2GB/ 32GB/Win10)
$83.49 • Out Of Stock • By iBall
iBall Excelance CompBook Laptop (AQC/ 2GB/ 32GB/Win10) price in United States starts from $83.49.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$83.49
Search
Features
- Intel Atom Quad Core Z3735F
- Quad Core
- 2 GB DDR3 RAM
- 32 GB Hard Disk
- Intel HD Graphics
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
iBall Excelance CompBook Laptop (AQC/ 2GB/ 32GB/Win10) Specs
Group: $7,000 to $9,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 24 mmThick
- 1 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsGood
- ~ 135 PPIHigh
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Atom Quad Core Z3735F
- 4 x 1.33 GHz (Turbo Speed upto 1.83 GHz) Cores
- Quad Core
- 2 MB Cache
- Intel HD Graphics Graphics
- 2 GB DDR3 RAMLarge
- 32 GB HDDLarge
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0
- 0.3 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)iBall Excelance CompBook Laptop (AQC/ 2GB/ 32GB/Win10) Full Specs
General
| Model | 8902968170509 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 203 x 291 x 24 mm |
| Weight | 1 kg |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
Display
| Type | HD Screen Display |
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 0.3 Megapixel Webcam, 0.3 MP |
| Keyboard | Yes |
| Touchpad | Touchpad with Multi-touch Functionality |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Sound | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Atom Quad Core Z3735F |
| CPU Score | 10 out of 100 |
| Speed | 4 x 1.33 GHz (Turbo Speed upto 1.83 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core |
| Cache | 2 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Atom Quad Core |
| Model | Z3735F |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 2 GB DDR3 |
| Hard Disk Capacity | 32 GB |
Extra
| Sales Package | Laptop, Charger, Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











