



Infinix INBook Y4 Max Series YL613 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home)
$589.73 • Out Of Stock • By Infinix
Infinix INBook Y4 Max Series YL613 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) price in United States starts from $589.73.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$589.73
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB LPDDR4X RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Infinix INBook Y4 Max Series YL613 Laptop (13th Gen Core i3/ 8… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 17.95 mmAverage
- 1.78 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR4X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Infinix INBook Y4 Max Series YL613 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) vs Motorola Motobook 60 Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Infinix INBook Y4 Max Series YL613 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) vs Infinix Zerobook 2023 Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11 Home)
MSI Cyborg A15 AI B2HWGKG-096US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)Infinix INBook Y4 Max Series YL613 Laptop (13th Gen Core i3/ 8… Full Specs
General
| Series | Y4 Max Series |
| Model | YL613, INBOOK Y4 Max Core i3 |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357.3 x 248.8 x 17.95 mm |
| Weight | 1.78 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits peak brightness, NTSC 60% |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 2 x D- Mic |
| Speakers | DTS Audio Processing |
| Sound | DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i3 1315U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1315U |
| Generation | 13th Gen |
| Chipset | Intel Core i3 |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 70 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













