



Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6005EIN Laptop (Celeron Dual Core/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
$433.13 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6005EIN Laptop (Celeron Dual Core/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $433.13.
- Share
$433.13
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 4th Gen Intel Celeron N4020
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6005EIN Laptop (Celeron Dual Core/ … Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.3 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 135 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 4th Gen Intel Celeron N4020
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 0.3 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6005EIN Laptop (Celeron Dual Core/ … Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6005EIN Laptop (Celeron Dual Core/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $39,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6005EIN Laptop (Celeron Dual Core/ … Full Specs
General
| Series | IdeaPad 1 |
| Model | 14IGL7, 14IGL7 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 325.3 x 216.5 x 17.9 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty | 1 Year Carry-in Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits , 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 11ac 2x2 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 0.3 MP |
| Keyboard | Non-backlit, English, No |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in dual array digital microphones |
| Speakers | Yes |
| Sound | 2 x 1.5W Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 4th Gen Intel Celeron N4020 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020 |
| Generation | 4th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery Backup | Upto 11 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













