




Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX00F7IN Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$468.83 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX00F7IN Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $468.83.
- Share
$468.83
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Celeron N4500
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX00F7IN Laptop (Intel Celeron N450… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.55 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 135 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4500
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX00F7IN Laptop (Intel Celeron N450… Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX00F7IN Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $44,500. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX00F7IN Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo Ideapad Slim 3i 81WQ00NXIN Laptop (Intel Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX00F7IN Laptop (Intel Celeron N450… Full Specs
General
| Series | IdeaPad 1 |
| Model | 82LX00F7IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.55 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits , 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 11ac 2x2 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | English |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in dual array digital microphones |
| Speakers | Yes |
| Sound | 2 x 1.5W Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4500 |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Extra
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














