






Lenovo IdeaPad 1i 82QD0000US Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
$396.78 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 1i 82QD0000US Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 12th Gen Intel Core i3 1215U with 8 GB DDR4 RAM and 256 GB SSD. It has a 15.6 inches TN display. It uses Intel UHD Graphics. It has a 42 Wh. Notable features include Fingerprint Sensor, Anti-Glare Display, Card Reader, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$396.78
Search
Lenovo IdeaPad 1i 82QD0000US Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) price in United States is $396.78. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo IdeaPad 1i 82QD0000US Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 25… Specs
Group: $300 to $500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.63 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh BatteryGood
Lenovo IdeaPad 1i 82QD0000US Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 25… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Dell Inspiron 14 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)Lenovo IdeaPad 1i 82QD0000US Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 25… Full Specs
General
| Series | IdeaPad 1i |
| Model | 82QD0000US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home in S Mode (64-bit) |
| Dimensions | 360.2 x 236 x 17.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 220 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Data Transfer Only) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | 2 x 1.5W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 42 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















