



Lenovo IdeaPad 3 15IAU7 82RK00XDIN Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
$478.37 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 15IAU7 82RK00XDIN Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $478.37.
- Share
$478.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad 3 15IAU7 82RK00XDIN Laptop (12th Gen Core i3/ 8… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 45 Wh BatteryGood
Lenovo IdeaPad 3 15IAU7 82RK00XDIN Laptop (12th Gen Core i3/ 8… Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad 3 15IAU7 82RK00XDIN Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $44,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Dell Inspiron 14 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)Lenovo IdeaPad 3 15IAU7 82RK00XDIN Laptop (12th Gen Core i3/ 8… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | IdeaPad 3 |
| Model | 82RK00XDIN |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits Anti-Glare, FHD Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 45 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W Adapter |
| Battery Backup | Upto 4 hours |
Extra
| Included Software | MS Office Home and Student 2021 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













