



Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KS0006US Laptop (Intel Core 5 225U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$948.99 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KS0006US Laptop (Intel Core 5 225U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by Intel Core Ultra 5 225U with 16 GB LPDDR5x RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 57 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Face Recognition, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$948.99
Search
Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KS0006US Laptop (Intel Core 5 225U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $948.99. The lowest price is available at Target.
Features
- Intel Core Ultra 5 225U
- 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 512 GB SSD
- Integrated Intel Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KS0006US Laptop (Intel Core 5 225U/… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.4 mmAverage
- 2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 225U
- 2 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 GHz (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Low Power Efficient Cores - 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 12 MB Cache
- Integrated Intel Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 57 Wh BatteryGood
Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KS0006US Laptop (Intel Core 5 225U/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad P16v Gen 1 21FE0028US Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX A1000)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KS0006US Laptop (Intel Core 5 225U/… Full Specs
General
| Series | IdeaPad 5i 2-in-1 |
| Model | 83KS0006US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356 x 255 x 18.4 mm |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300 nits, 45% NTSC, Low Blue Light, 10-point Multi-touch |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On), 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (USB PD 3.1 and DisplayPort 1.4) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U |
| Speed | 2 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 GHz (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 |
| Model | 225U |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Integrated Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 8000 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 57 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C (3-pin) Power Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Trial |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














