

Lenovo Ideapad S145 81UT00KWIN Laptop (Ryzen 3/ 4GB/ 1TB HDD/ Win10 Home)
$236.76 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Ideapad S145 81UT00KWIN Laptop (Ryzen 3/ 4GB/ 1TB HDD/ Win10 Home) price in United States starts from $236.76.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$236.76
Search
Features
- 3rd Gen AMD Ryzen 3 3200U
- Dual Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- AMD Radeon Vega 3
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Ideapad S145 81UT00KWIN Laptop (Ryzen 3/ 4GB/ 1TB HDD/ … Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.85 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 3rd Gen AMD Ryzen 3 3200U
- 2 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon Vega 3 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDDLarge
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- 0.3 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 35 Wh, 2 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Lenovo Ideapad S145 81UT00KWIN Laptop (Ryzen 3/ 4GB/ 1TB HDD/ … Full Specs
General
| Series | Ideapad S145 |
| Model | S145-15API |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 362.2 x 251.5 x 19.9 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit TN Display (220 nits Brightness) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 1x1 AC |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | 4-in-1 Media Reader (MMC, SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 0.3 MP |
| Keyboard | Non Backlit English Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Integrated Monaural Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | 2 x 1.5 W Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 3rd Gen AMD Ryzen 3 3200U |
| Speed | 2 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 3200U |
| Generation | 3rd Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Vega 3 |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 35 Wh, 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 4.5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 35 WHr Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











