

Lenovo Ideapad S145 81UT00NNIN Laptop (AMD Ryzen 5/ 8GB/ 1TB HDD/ Win10 Home)
$466.67 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Ideapad S145 81UT00NNIN Laptop (AMD Ryzen 5/ 8GB/ 1TB HDD/ Win10 Home) price in United States starts from $466.67.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$466.67
Search
Features
- 3rd Gen AMD Ryzen 5 3500U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- AMD Radeon Vega 8
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Ideapad S145 81UT00NNIN Laptop (AMD Ryzen 5/ 8GB/ 1TB H… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.85 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 3rd Gen AMD Ryzen 5 3500U
- 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon Vega 8 Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 0.3 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 35 Wh, 2 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Zenbook Duo OLED UX8406CA-DS79T Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21R1002SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 255U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Zenbook Duo OLED UX8406CA-DS79T Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo Ideapad S145 81UT00NNIN Laptop (AMD Ryzen 5/ 8GB/ 1TB H… Full Specs
General
| Series | Ideapad S145 |
| Model | S145-15API, Ideapad S145-15API |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 362.2 x 251.5 x 19.9 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit TN Display (220 nits Brightness) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 1x1 AC |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | 4-in-1 Media Reader (MMC, SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 0.3 MP |
| Keyboard | Non-backlit English Keyboard, No |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Integrated Monaural Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | 2 x 1.5 W Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 3rd Gen AMD Ryzen 5 3500U |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 3500U |
| Generation | 3rd Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Vega 8 |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 35 Wh, 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 4.5 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2019 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 35 WHr Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











