


Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00BRIN 2023 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$1,315.23 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00BRIN 2023 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,315.23.
- Share
$1,315.23
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00BRIN 2023 Gaming Laptop (13th Gen Core… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 184 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 60 Wh, 3 Cell BatteryGood
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00BRIN 2023 Gaming Laptop (13th Gen Core… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00BRIN 2023 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph) below. The current price is $124,750. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Samsung Galaxy Book Pro NP950XDB-KB1US Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB/ Win10) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ 10 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 2025 15 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G16 G614JV-AS74 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00BRIN 2023 Gaming Laptop (13th Gen Core… Full Specs
General
| Series | LOQ |
| Model | 82XV00BRIN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 184 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC, 350 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 2x2 AX |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | White Backlit, English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Speakers | 2x2W speaker system |
| Sound | Nahimic Gaming Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 60 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 170W Slim Tip Adapter (3 Pin) |
| Battery Backup | Upto 5.32 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Firmware TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












