






Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$778.99 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses AMD Radeon 660M. It has a 45 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Face Recognition and Anti-Glare Display.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$778.99
Search
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $778.99. The lowest price is available at Target.
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon 660M Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535… Specs
Group: $650 to $950
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.9 mmSlim
- 1.38 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon 660M Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 45 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book Pro NP950XDB-KB1US Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB/ Win10) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535… Full Specs
General
| Series | ThinkBook 14 G7 ARP |
| Model | 21MV0009US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 313.5 x 224 x 16.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits, 45% NTSC, 10-point Multi-touch, 90% Screen to Body Ratio |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, USB PD 3.0, 10 Gbps), 1 x USB 4 Type-C (DisplayPort, USB PD 3.0, 40 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | FHD 1080p Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Sound | Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7535HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 660M Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 45 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















