
Lenovo ThinkBook 16 21MWA0ANIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$793.1 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 16 21MWA0ANIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States starts from $793.1.
- Share
$793.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkBook 16 21MWA0ANIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16G… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.5 mmSlim
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Lenovo ThinkBook 16 21MWA0ANIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16G… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkBook 16 21MWA0ANIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $75,900. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkBook 16 21MWA0ANIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Motorola Motobook 60 Pro 83NY000CIN Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Lenovo ThinkBook 16 21MWA0ANIN Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16G… Full Specs
General
| Series | ThinkBook 16 |
| Model | 21MWA0ANIN |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Laptop |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356 x 253.5 x 17.5 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7535HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










