
Lenovo ThinkBook Plus Gen 6 Rollable Laptop (Intel Core Ultra 7/ 32GB/ 1TB SSD/Win11)
$3,212.9 • Coming Soon • By Lenovo
Lenovo ThinkBook Plus Gen 6 Rollable Laptop (Intel Core Ultra 7/ 32GB/ 1TB SSD/Win11) price in United States starts from $3,212.9.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Lenovo ThinkBook Plus Gen 6 Rollable L… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Lenovo ThinkBook Plus Gen 6 Rollable L… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel Core Ultra 7
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Xe 2
- 14-16.7 Inch Rollable
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
UPCOMING
Lenovo ThinkBook Plus Gen 6 Rollable Laptop (Intel Core Ultra … Specs
Group: $275,000 to $325,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Business, Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.69 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14-16.7 Inch Rollable
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7
- Intel Arc Xe 2 Graphics
- 32 GB LPDDR5x RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 66 Wh BatteryGood
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 360 2 in 1 NP754QGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)Lenovo ThinkBook Plus Gen 6 Rollable Laptop (Intel Core Ultra … Full Specs
General
| Series | ThinkBook Plus Gen 6 |
| Utility | Performance, Business, Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 303 x 230 x 19.9 mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14-16.7 Inch Rollable |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 14-16.7 Inch Rollable, 400nits, 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| Fingerprint Sensor | Slim Fingerprint Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 5MP USB + IR with Electronic Privacy Shutter |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision TouchPad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Xe 2 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 66 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB Type-C GaN Nano Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Extra
| Included Software | ThinkBook Workspace ; Lenovo Smart Copy ; Lenovo Virtual Display |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











